Ostatnie kilkanaście lat to coraz większa popularność otwartych przestrzeni. Dzisiaj już bardzo rzadko możemy trafić na nowe mieszkania z oddzielnymi kuchniami. Niemniej jednak w domach jednorodzinnych oraz w starszych mieszkaniach takie rozwiązanie wciąż występuje. Dlaczego nie wszyscy decydują się na kuchnię otwartą na salon? Jak zaplanować wnętrze z otwartą kuchnią? O czym trzeba bezwzględnie pamiętać Odpowiadamy!
Korzyści i wady
Kuchnia otwarta na salon to szereg korzyści, ale też pewne problemy, z którymi jednak w większości można się uporać. Dlaczego otwarta kuchnia to często wybierane rozwiązanie? Odpowiadają za to przede wszystkim następujące zalety takiego zaplanowania przestrzeni:
- Rzeczywiste zwiększenie przestrzeni użytkowej dzięki rezygnacji z drzwi i ściany,
- Optyczne powiększenie mieszkania,
- Bardziej komfortowe przemieszczanie się pomiędzy kuchnią i salonem.
Jeśli decydujesz się na połączenie kuchni z salonem, zyskujesz dodatkową przestrzeń. Wnętrze staje się bardziej przestronne za sprawą rezygnacji ze ściany i drzwi. Co więcej, takie rozwiązanie sprawia, że optycznie wnętrze wygląda na jeszcze większe. Nie można zapominać o aspekcie praktycznym, czyli swobodniejszym poruszaniu się po mieszkaniu, w którym pomiędzy kuchnią a salonem nie występują drzwi.
Oczywiście jak każde rozwiązanie, również połączenie kuchni z salonem ma swoje gorsze strony. Należą do nich:
- brak prywatności osoby znajdującej się w kuchni,
- przenikanie zapachów z kuchni do salonu.
Oba mankamenty tak naprawdę nie dla każdego są minusem. Dla wielu osób brak prywatności w kuchni nie jest żadnym problemem, natomiast docieranie do salonu zapachów z kuchni to wręcz zaleta. Jednak nawet dla tych, dla których wspomniane zjawiska są problematyczne, mamy pewne rozwiązania, które wskazujemy w kolejnych paragrafach tekstu.
Zadbaj o odgrodzenie przestrzeni
Kuchnia otwarta na salon niekoniecznie musi być z nim połączona w stu procentach. Rzecz w tym, iż rezygnacja z pełnej ściany i drzwi nie oznacza, że trzeba całkowicie rezygnować z odgrodzenia części przestrzeni, w której gotujemy posiłki. Warto zdecydować się na częściową ścianę, która zasłania kuchenkę, okap i blat lub stolik. Pozwoli to zyskać domownikom nieco więcej prywatności, a tym samym komfortu, na przykład podczas wizyty gości. Co więcej, przełoży się to również na ograniczenie przenikania zapachów z kuchni do salonu. Omówieniem kwestii zapachów kuchennych w salonie zajmujemy się szerzej w dalszej części artykułu.
Co z zapachami – właściwa wentylacja i planowanie przestrzeni
Jeśli nie chcesz, aby każdy najmniejszy zapach powstały w kuchni docierał do salonu, przede wszystkim musisz zadbać o właściwy system wentylacyjny. Wydajna wentylacja w kuchni to absolutna konieczność w przypadku połączenia tego pomieszczenia z salonem.
Ponadto warto dobrze zaplanować przestrzeń. Narożnik czy kanapa wraz ze stołem, opcjonalnie krzesła, powinny znajdować się w pewnym oddaleniu od kuchni. W takim przypadku osoby przebywające w salonie nie będą narażone na odczuwanie wszystkich zapachów z kuchni, a także wysokiej temperatury, która zwykle panuje w tym pomieszczeniu.
Wykorzystaj przestrzeń
Jeśli decydujesz się na połączenie kuchni z salonem, zyskujesz dodatkową przestrzeń. Warto dobrze ją wykorzystać. Dzięki otwartej kuchni możesz zdecydować się na wygodne meble wypoczynkowe, na które bez trudu znajdziesz miejsce w salonie. Polecamy wybór łóżka z dostawianą pufą. To gwarancja dużej powierzchni wypoczynkowej zarówno po rozłożeniu narożnika, jak i wtedy, kiedy jest złożony.
Możesz również zdecydować się na dodatkowe fotele i stolik kawowy, dzięki któremu stworzysz kącik wypoczynkowy, w którym z przyjemnością będziesz pić popołudniową kawę czy czytać książki wieczorami.
Otwarcie kuchni na salon to naszym zdaniem dobre rozwiązanie, na które warto się zdecydować. Wystarczy, że zadbasz o kilka szczegółów, a aranżacja wnętrza w ten sposób okaże się opcją estetyczną i funkcjonalną.