Blog

Jak urządzić wnętrze, by było funkcjonalne i estetyczne?

Wyznacz strefy

Zastanawiasz się, jak wygodnie urządzić wnętrze swojego domu? Oczywiście wiele w tym obszarze zależy od specyfiki danego lokalu. Niemniej jednak istnieją pewne ogólne zasady, których niemal zawsze warto przestrzegać. Dzięki nim powstaje funkcjonalna przestrzeń, która jednocześnie prezentuje się doskonale. Sprawdź, jak urządzić swój dom, aby czuć się w nim dobrze i móc się chwalić wnętrzem przed przyjaciółmi i znajomymi.

Wyznacz strefy

Wyznaczenie stref to bardzo ważny punkt planowania przestrzeni. Niestety wiele osób o nim zapomina lub celowo go pomija. Efektem jest wiele niezagospodarowanej przestrzeni czy też brak funkcjonalności poszczególnych pomieszczeń. Na czym polega planowanie stref i jakie powinny one być? Chodzi o to, aby przypisać poszczególnym częściom domu konkretne funkcje. O tym, jakie powinny być konkretne sfery decyduje metraż domu oraz liczba lokatorów. Poza tym, nie bez znaczenia jest również to, kto zamieszkuje dany lokal. Wyznaczyć można między innymi następujące strefy:

 • odpoczynku,
 • snu,
 • jedzenia,
 • gospodarczą,
 • dziecięcą,
 • gościnną,
 • łazienkową.

Każda z powyższych stref posiada swoje przypisane funkcje. Strefą odpoczynku może być salon lub jego część. Mowa o tym obszarze, na którym znajdują się: narożnik, fotel, telewizor i stolik kawowy. Strefa snu to sypialnia, a w kawalerce oddzielona zasłoną część mieszkania, w której znajduje się łóżko.

Strefa jedzenia to kuchnia lub kuchnia z jadalnią. W wielu domach możliwe jest też wydzielenie strefy gospodarczej. Warto dobrze zaplanować jej lokalizację. Najczęściej wybiera się okolicę przedpokoju lub kuchni – w wielu przypadkach część gospodarcza to po prostu spiżarka i składzik.

Strefa dziecięca to pokoje młodzieżowe, ale też obszar zabawy maluchów czy też lokalizacja łóżeczka dziecięcego, jeśli w danym domu znajdują się nieco mniejsze pociechy. Warto pomyśleć również o strefie gościnnej, czyli tej w której będziemy przyjmować znajomych i rodzinę. Bardzo często jest to po prostu salon lub przynajmniej jego część.

Osobną kategorię stanowi część łazienkowa. Strefa ta występuje w zasadzie w każdym mieszkaniu i tworzy ją po prostu łazienka – zwykle połączona z toaletą.

Warto mieć na uwadze, że w nowoczesnym budownictwie, gdzie występuje wiele przestrzeni otwartych, strefy często w dużej mierze się pokrywają. Jednak nawet wtedy dla lepszej organizacji procesu urządzania wnętrza i późniejszej jego funkcjonalności warto przejść przez etap wyznaczania stref.

meble funkcjonalne

Wybierz dostosowane wyposażenie

Aby czuć się w domu komfortowo, cieszyć się jego funkcjonalnością i dumnie przyjmować gości, należy właściwie dobrać wyposażenie. Zastanów się nad tym, czego bezwzględnie potrzebujesz. W pierwszej kolejności kup właśnie te meble. Zwykle będą to:

 • szafa,
 • stół,
 • krzesła,
 • fotel,
 • narożnik lub kanapa.

Pamiętaj również, aby dobrać odpowiednie rozmiary mebli. Powinny one być dopasowane do przestrzeni, którą dysponujesz. Weź pod uwagę, że nowoczesne sprzęty można modyfikować wedle potrzeb klienta. Tak jest między innymi z naszymi narożnikami, które nie tylko są dostępne w różnych wymiarach, ale też są meblami modułowymi – czyli takimi, które możesz dopasować do swoich indywidualnych preferencji.

dostosowane wyposażenie

Zaplanuj rozstawienie mebli

Wybór odpowiednich mebli i innych elementów wyposażenia to jeszcze nie wszystko. Aby mieć pewność w kwestii funkcjonalności urządzanego pomieszczenia, warto dobrze zaplanować proces urządzania. Możesz w tym obszarze współpracować z fachowcem, który zna najlepsze sposoby na ułożenie mebli. Czy lepiej postawić kanapę na środku pokoju czy może narożnik w kącie? Meble ustawić na jednej ścianie czy rozstawić je na kilku? Gdzie umieścić stolik kawowy? Odpowiedzi na te i inne pytania warto znaleźć jeszcze przed wniesieniem mebli do domu. Pamiętaj, że decyzje jakie podejmiesz będa miały wpływ nie tylko na funkcjonalność wnętrza, ale również na jego estetykę.

Odpowiednie urządzenie domu wymaga nieco wysiłku. Niemniej jednak dla wielu osób jest to prawdziwa przyjemność. Postępując według ogólnych zasad i ze spokojem, można urządzić wnętrze funkcjonalnie i estetycznie, nie tracąc przy tym wielu nerwów.

ZOBACZ

NAJCZĘŚCIEJ KUPOWANE

WSZYSTKIE NAROŻNIKI

WYKONUJEMY POD WYMIAR KLIENTA

Wystarczy nam przesłać wymiar a my przygotujemy wizualizacje graficzną oraz wstępną wycenę.